Şule Alpay

Psikolog

 

 

Eğitim/Öğrenim:

 • 2017-2019 Hanna Nita Scherler/Gestalt Kişisel Gelişim Programı (2 yıl)
 • 2009/… Mustafa Merter’in Nefs Psikolojisi terapi tekniği öğrenim analizi öğrencisi (10 yıl)
 • 1996/…. Kadim bilgi, maneviyat, tasavvuf, metafizik, İslâm Felsefesi alanlarında saha araştırması. Kurân-ı Kerim Arapçasını öğrenerek Kurân-ı Kerim’i kendi dilinden kendim okuyarak anlamaya çalışmak.

2018/…           Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji (tezli) Yüksek Lisans öğrencisi (Tez yılım)

Tem.-Ağus. 2018        Hilderstone College English Studies Centre/UK B 2.1 Level certificate

2013-2018                  Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü (İngilizce) mezunu

1993-1994                  Amerikan Kültür ve Sanat Dershanesi Bilgisayar kullanımı öğrenmek ve bilgilerimi güncellemek için 13 yıl önce aldığım aynı eğitimi tekrarladım.

1979-1980                  Amerikan Kültür ve Sanat Dershanesi (İngilizce)/Yönetici Sekreterliği

1974 / 1979                 İstanbul Kız Lisesi

1968 / 1973                 Davutpaşa İlkokulu

İş Tecrübelerim:

Mayıs 2018/                Bireysel Yetişkin Psikoterapistliği (Psikiyatr Dr. Mustafa Merter süprevizörlüğüyle)

Nefs Psikolojisi Psikoterapi Öğrenim Analizi Eğitmenliği (mülâkat neticesinde)

1995-1996                  The Coats Company / CEO sekreteri

1985/2000                   Annelik – 4 Evlâdımız var (Emekliliği olmayan en kutsal ve en sevdiğim mesleğim).

* Detay için bkz. Blog yazıma

1980-1985                  The Coats Company / Satın Alma Müdürü Sekreteri

 • Mayıs 2017        NP İstanbul Hastanesinde stajyer öğrenci
 • Nisan-Mayıs 2016 Kızılay Huzurevi’nde gönüllü stajyer öğrenci

 

Yaşam Deneyimlerim:

2 Ağustos 1962 tarihinde İstanbul’da  diş hekimi musîkişinâs babamın ve ev hanımı marifetli, sanatkâr annemin 5 çocuğunun 4. sü (3 kız, 1 erkek/en son kardeş!!!) olarak dünyaya teşrif etmişim. Kıymetli bestekâr ve sanatçı Dr. Alaattin Yavaşça beyefendi doğum doktorum imiş. Üçüncü sıradaki erkek kardeşimiz 8 aylıkken bir kan hastalığından dolayı (halk arasında bilinen adı: bakla zehirlenmesi) vefât etmiş. Böylelikle bu dünya sahnesinde bana yer açılmış… Mâlumunuz babam (pek çok geleneksel baba gibi) “illâ ki bir oğlum olsun” diye tutturmuş ama ben doğunca da mutlu olmuş. Hani  bebekler güler ya, ben de babam beni kucağına alınca gülmüşüm ona, sağ yanağımdaki gamzemi görünce kendisinin de aynı yerde gamzesi olduğu için kendinden bir parça olduğum için mi bilinmez… çok mutlu olmuş ve demiş ki: “Adı Şûle olsun, gülüşüyle hep ışık saçsın inşaallah!

Aksaray’ın Davutpaşa mahallesinde 3 katlı bir aile apartmanında çekirdek ailem ve baba tarafımızdan akrabalarımızla büyüdüm. İlkokul öğretmenim Aysel Eren’in üzerimdeki emeği, etkisi büyüktür.

Aile içinde genelde sakin ama kızdırıldığımda aşırı öfkelenen bir çocukluk sürecim oldu. Okulumda başarılı, düzenli, itaatkâr bir öğrenciydim.

Gençlik dönemimde hiç uç, kuralları çiğneyen, kaçamak yapan davranışlarım olmadı maalesef!!! Ne aile içinde ne de okulumda…

Ailem tarafından ideal bir ev hanımı, anne adayı, evlenilecek kız namzeti olarak yetiştirildim (o zamanlar öyleydi). Ama doğuştan gelen bir yönüm; bebekleri, çocukları bir de yaşlıları çok severim. Onlarla iletişimim sırasında kendimi çok huzurlu, mutlu hissederim, kelimelerle anlatılamayacak hâller içinde bulurum kendimi.  Duygularını; düşüncelerini çok samimi, yalın, olduğu gibi yansıttıkları için belki de… Yani anne adaylığına yatkın doğmuşum zaten.

Tabi ki ufak tefek karşı cins hoşlanmalarım ve aşklarım oldu ama gerçek aşkımla 20 (1980) yaşımda tanıştım ve hâlâ birlikteliğimiz devam ediyor. 31 Ağustos 1983 tarihinde evlendik.

Evlâdlarımız:

2000/ Zeynep

Üniversite sınavına girdi, psikoloji okumak istiyor.

 

1999/ Selim

Bilgi Üniversitesi Hukuk bölümü 3. Sınıf öğrencisi

 

1991/ Deniz

İstanbul Üniversitesi Matematik bölümü/ Fransa- finans matematiği yüksesk lisans/ Bilge Adam- veri analizi ve raporlama/ çalışıyor.

 

1985/ Yavuz

Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü/ çalışıyor.

 

2008 yılında bazı psikolojik rahatsızlıklarım ortaya çıktı. O süreçte Dr. Mustafa Merter ile tanıştım. Kendisinden 4 yıl kadar terapi aldım. Terapi sürecimin sosyal terapi ayağında Mustafa hocam ısrarla kendime “ciddi bir meşgale” bulmamı önerdi. 4 yıl boyunca pek çok şey denedim. Verdiği reçete şöyleydi: “Kendinize uygun bir ciddi meşgale bulun Şûle hanımcım, bunun için araştırın, deneyin, denediniz size uymadı mı hemen bırakın yenisinin peşine düşün, toplum ‘sizin ne kadar maymun iştahlı biri olduğunuzu’ söylese de siz aldırmayın, devam edin bulmak için uğraşın.” 4 yıl sonunda şunun farkına vardım; ben, ciddi meşgale değil aslında hobi arıyormuşum… Annelik, hatta mükemmel ve fedakâr annelik (adanmış annelik-ebeveynlik/fazla-iyi annelik-ebeveynlik, Winnicott), ideal ev hanımlığı rolüm üzerime öyle bir yapışmış ki önceliklerim sadece onlar olduğu için “ciddi bir meşgale” bulmak için denediğim şeyleri hep – sadece boş vakitlerimde yapıyor olduğumu farkettim birdenbire (ebru kursu, spor aktiviteleri, gönüllü çalışmaları vs). En sonunda mevzuya ayıldım/uyandım (kendime ve kendi içimde taşıdığım diğer potansiyellerime uyandım). Tam tamına 4 sene sonra “Mustafa hocam aslında benim ne yapmamı istiyormuş?” onu anlayabildim. Yapmak istediği rehberliğine uyandım. Meğerse önceliğim o güne kadar oldukça ihmal ettiğim, ilgilenemediğim, yeteri kadar iletişime geçemediğim “Kendim” olmalıymış (Tıpkı uçaklarda olduğu gibi oksijen maskesini önce kendime takmak bir bencillik değilmiş meğer; hatta kaliteli anne, kaliteli eş, kaliteli dost olmanın; her alanda sağlıklı ilişkiler kurabilmenin ilk ve öncelikli yoluymuş (Yeterince iyi annelik-ebeveynlik, Winnicott.), “kendi alanım/kendi sınırlarım” da olmalıymış bu hayatı yaşarken. Ciddi bir meşgalem olduğu zaman ancak, kendi alanımı ve sınırlarımı  belirleyebiliyormuşum meğerse… O güne kadar hiç bilmediğim ve hiç kimsenin bana söylemediği bir şey öğrendim böylece. Ama Mustafa hocam da bunu bana açık açık söylemedi hiç, sabırla bunu kendimin farketmesini bekledi muhteşem rehberliğiyle, sadece ciddi bir meşgale bulmam konusunda beni sürekli itekledi ve destekledi, karanlık iç mağarama kendi tecrübe ve ilminin kuvvetli ama göz kamaştırmayan ışığını tuttu sabırla. Evet bu ciddi meşgalem 50 yaşında üniversite öğrenciliği oldu. Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencisi olarak Mustafa hocamın Nefs Psikolojisi Psikoterapi tekniğinin öğrenim analizi öğrencisi de oldum aynı süreçte.

Okulumdan mezun olduğumda Dr. Mustafa Merter’in de onayı ve süpervizörlüğüyle bireysel yetişkin psikoterapistliğine  başladım. Halen Üsküdar Üniversitesi Klinik Yüksek Lisans (tezli) öğrencisiyim.

Farklı bir terapi ekolünü tanımak amacıyla Gestalt bakış açısını bir yaşam felsefesi olarak sunan Prof. Hanna Nita Scherler’in Gestalt Kişisel Gelişim Programı (2 yıl)’nı tamamladım.

İlgi Alanlarım:

 • Tiyatro Konser (Senfoni) Sergi
 • Türkiyenin ve Dünya’nın farklı alanlarına seyahat etmek/gezerek öğrenmek
 • Yüzme, plates, bisiklet
 • Kitap okumak (dinî, felsefi, tasavvufi kitaplar, masallar ve mesleğimle ilgili kitaplar)
 • Televizyon programları (bilimsel tartışma/hayvanlar âlemiyle ilgili belgeseller/yemek)
 • Sempozyum, Konferans

Socials